ABC Kliima | Kogu tarkus maasoojuspumpadest
Maasoojuspump
Kogu tarkus maasoojuspumpadest
Loe kuidas töötab maasoojuspump, mis on nende erinevused, kuidas neid valida ja palju muud

Kui suurt maa-ala on kollektorile vaja

Rusikareegel ütleb, et 1 m² eramu köetavat pinda vajab

  • 3 m kollektorit;
  • 3,6 m² vaba maapinda.

Miks maakollektor ei tohi olla lühike

Maakollektori pikkuse kohta kehtib järgmine reegel: mida parem on soojuspump, seda pikem peab olema maakollektor. Põhjus on lihtne: mida kehvem on soojuspump, seda rohkem saadakse soojust elektrist ning mida parem on soojuspump, seda rohkem saadakse soojust maapinnast. Kahjuks ei ole võimalik ühest ruutmeetrist pinnasest lõpmatuseni energiat ammutada, sest muidu jääks maapind haigeks ja tekiks igikelts. Kui maapind jääb haigeks, siis küttekulud tõusevad ja taimed hakkavad sellel alal halvasti kasvama. Õigesti paigaldatud kollektori korral ei ole maapinnale vähematki ohtu.

Kuhu maakollektor paigaldada

Maakollektori torustik paigaldatakse maapinda 1 m sügavusele ja 1 m vahedega. Sügavus peab olema üsna täpne, kuid kahe toru vahemaa võib olla vabalt ka suurem.

Maakollektorit ei tohi liiga sügavale paigaldada seepärast, et päiksesoojus ei jõua sel juhul piisavalt kiiresti torustiku ümber tekkinud jääd kevadel üles sulatada. Veelgi suurem on oht liiga sügavale paigaldatud torustiku puhul siis, kui maakollektor asub vilus, näiteks puude all.

Torustikku ei või paigaldada pinnases ka kõrgemale kui 1 m, sest sellisel sügavusel külmub maapind talvel läbi ja kollektor ei suuda siis ammutada piisavalt soojust.

Kõige paremini sobib maakollektorile niiske pinnas. Kõige ebasobivam on kuiv ja liivane maa. Mida niiskem on pinnas, seda lühem võib olla maakollektori torustik.

Kollektori saab maasse kaevata ka käsitsi

Kui Te ei soovi, et traktor kaevamise käigus rikub ära iluaia, siis on võimalik kollektori torustik maha kaevata käsitsi. Kahe toru vahekaugus peab olema vähemalt 1 m ja kollektori üks ring ei või olla pikem kui 400 m. Vundamenti läbivad kollektortorud tuleb isoleerida ja katta hülsstoruga kogu selles pikkuses, kus nende vahekaugus on vähem kui 1 m.

Maakollektor paigaldatakse kahe päevaga

Kasutades väikest roomiktraktorit on 600-meetrine maakollektor võimalik maha kaevata kahe päevaga.

Enne paigaldamist Pärast paigaldamist Pärast haljastamist

Vali endale sobiv lahendus ja tee hinnapäring

1.Teema
2.Hoone
3.Tüüp

Vali endale sobiv lahendus ja tee hinnapäring