ABC Kliima | Kogu tarkus õhksoojuspumpadest
Õhksoojuspump
Kogu tarkus õhksoojuspumpadest
Loe kuidas nad töötavad, mis on nende erinevused, kuidas seadmeid valida ja palju muud

MIS SAAB ÕHKSOOJUSPUMBAST TALVEL

Korralik õhksoojuspump kütab ka talvel

Seade, mida tohib õigusega nimetada õhksoojuspumbaks, suudab sooja anda ka talvel ehk siis, kui soojust on kõige rohkem vaja. Soojuspump kasutab soojuse pumpamiseks elektrit. Seadme majandusliku mõttekuse tingib aga see, et elektrienergiat tarbitakse mitu korda vähem, kui soojust vastu saadakse. Kogu süsteem on ehitatud nii, et isegi soojuspumba tarbitud elekter ei lähe kaotsi, vaid muudetakse soojusenergiaks ja puhutakse koos väliskeskkonnast tasuta saadud soojusenergiaga hoonesse.

Soojuspumbaga saab talvel toas madalat temperatuuri hoida kahel viisil

Üks lahendus on soetada selline soojuspump, millel on madala temperatuuri hoidmise võimalus. Need seadmed, millel see võimalus puudub, tahavad siiski, et siseosa ümbruses oleks 18 °C.

Madalat temperatuuri võib tagada ka nii, et seadme siseosa paigutatakse ruumi, mille vaheuksed saab sulgeda. Sellisel juhul ei jõua soojus enam piisavalt kiiresti läbi uste ja siseseinte hajuda ning soojuspumba ümbruses on soe ja ülejäänud maja tunduvalt jahedam. Uste praokile jätmisega saab reguleerida ülejäänud hoone temperatuuri.

Kui väljas on –20 °C, –25 °C või koguni –30 °C pakane

See, et õhksoojuspump pakasega ei tööta, on üks sagedamini esinevaid eksiarvamusi. Õige pump töötab ka karmi külmaga väga edukalt. Kes talvel soojuspumba välja lülitab, pikendab selle tasuvusaega märkimisväärselt. Jaanuaris –20 °C pakasega teenib soojuspump kaks korda rohkem raha kui novembris, olenemata sellest, et sügisel on soojustegur parem. Suurem võit tuleb sellest, et ka küttekulud on talvel kaks korda suuremad.

Praegu on meie tootevalikus õhksoojuspumbad, mille töökindluse tagab tehas ka –25 °C temperatuuril: seejuures säilib peaaegu kahekordne COP. Eriti oluline ongi just see, et töökindluse tagab tehas, mitte kohalik müüja. Paljude müüjate reklaamlehtedel on seadme kasutuspiiranguks märgitud –20 °C, kuigi tehase juhendis on lubatud pumpa kasutada vaid kuni –15 °C temperatuuril.

Kui välisõhk langeb temperatuurini –30 °C, suudab hea soojuspump ka siis veel natuke abiks olla, kuigi soojustegur on sel juhul olematu. Tavaliselt on nii ekstreemne temperatuur väga lühiajaline ja soojuspumpa ei ole soovitatav ka sellel ajal välja lülitada. Kui Te lülitate pumba nii külma ilmaga välja, siis jahtub õli sedavõrd maha, et seade ei pruugi enam töölegi hakata, enne kui temperatuur ei ole jõudnud üle –20 °C tõusta.

Küll aga peab pakasega jälgima, et sisetemperatuur ei langeks alla 18 °C. Kui sisetemperatuur langeb liiga madalale, siis võib kaitseautomaatika soojuspumba välja lülitada.

Hoiatus!

Kui Teil on olemas või plaanis soetada soojuspump, millel on kasutuspiirang, siis tuleb piirangu saabumisel seade välja lülitada. Üldjuhul on tootjatel kasutusel sellised piirangud:

  • 0 °C;
  • –5 °C;
  • –7 °C;
  • –10 °C;
  • –15 °C;
  • –20 °C;
  • –25 °C.

Tihti määravad kasutuspiirangu kohalikud importijad. Sel juhul peab jälgima, et lubatud piirangud ja garantiitingimused omavahel vastuolus ei oleks. Muidu võib juhtuda nii, et seadet lubatakse küll –20 °C välistemperatuuril kasutada, kuid garantii enam ei kehti.

ABC Kliima tootevalikus olevate õhksoojuspumpade garantiid välistemperatuur ei mõjuta. Olenemata välistemperatuurist võite meie paigaldatud soojuspumpa alati kasutada ja, kui seadmega peaks midagi juhtuma, siis teeme selle tasuta korda.

ABC Kliima ei soovita soojuspumpa kütteperioodi jooksul üldse välja lülitada. Lülitage õhksoojuspump sügisel sisse ja kevadel välja, nii on soojuspumbale kõige parem.

Kõige rohkem kahandab soojuspumba eluiga pidev puldist sisse-välja lülitamine. Piisab sellest, et külma ilmaga kord päevas nii teha, kui seadme eluiga väheneb tuntavalt. Kui lisaks puldile lülitada seade ka vooluvõrgust välja, siis ei pruugi pump enam enne soojade ilmade saabumist käima minna. Kui mingil põhjusel siiski lülitati seade vooluvõrgust välja, siis tuleb ta kaheksa tundi enne puldist käivitamist uuesti vooluvõrku lülitada.

Põhitulu teenite külma ilmaga

Soojuspumba puhul on üks tähtsamaid omadusi küttevõimsus külma ilmaga. Just siis teenib soojuspump kasutajale kõige suuremat tulu.

Sooja ilmaga on üldjuhul kõik soojuspumbad võimekad, kuid enamik soojuspumba teenitavast tulust saadakse talvel kolme külma kuuga. Hea õhksoojuspump peab seda võimaldama. Kes siis on sunnitud oma soojuspumba välja lülitama, pikendab küll seadme eluiga, kuid teenib vähe tulu. Hea soojuspump on mõeldud kasutamiseks iga ilmaga ja seda ei pea talvel pakasega välja lülitama.

 

Vali endale sobiv lahendus ja tee hinnapäring

1.Teema
2.Hoone
3.Tüüp

Vali endale sobiv lahendus ja tee hinnapäring